M a n d a l y a

Datça

MANDALYA VE DATÇA'DA NELER YAPILIR?

Otelimizden 250 metre aşağıdaki plajımızda size ayırdığımız şezlonglarınızda güneşin, denizin ve doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Sizlere; şehir gürültüsünden uzakta, sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil deneyimi yaşatmayı amaçlıyoruz.

Can yücel’in evinin bulunduğu Eski Datça’yı gezebilir, tekne turu ile Datça’nın en güzel koylarını görebilirsiniz. Muhteşem ambiansa sahip Kumluk Plajı’nda sevdiklerinizle birlikte denize nazır güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Mesudiye ve Palamutbükü’nü gezebilir, belki de güneşin batışının en güzel göründüğü yerlerden biri olan Knidos’ta bu ana tanıklık edebilirsiniz.

Eski Datça

Eski Datça

Eski Datça’nın begonvillerle süslü taş sokaklarında gezebilir, Can Yücel Sokağı’nda yürüyebilir, Can Yücel’in evini dışarıdan görebilirsiniz. Geziniz sırasında el emeği ürünleri dükkan ve tezgahlardan satın alabilir, keyifli yerel kafe ve restoranlarda yemek yiyebilir veya bir şeyler içebilirsiniz. Köy meydanındaki kahvede çay içmeyi de unutmayın

Knidos Antik Kenti

Knidos

Deniz ve tarihi bir arada yaşayabileceğiniz büyülü bir yer. Yarımadanın en uç noktasında, Akdeniz ve Ege’nin birleştiği Tekir Burnu’nda konumlanmış, antik dünyanın en önemli metropollerinden biri Knidos Antik Kenti. Knidos’ta dünyanın en güzel gün batımlarından birini izleyebilirsiniz. Eğer doğa yürüyüşü seviyorsanız harika bir manzara ve günbatımı için Deveboynu Feneri’ne de çıkmanızı öneririz. Fenere patikadan yaklaşık yarım saat yürüyerek ulaşabilirsiniz. Patika orta zorluktadır.

Datça Köyler

Köyler

Datça’da taş evler ve keyifli sokaklarla dolu birçok köy bulunmakta. Birçoğunda doğal köy hayatı hala devam ediyor. Gezebileceğiniz bakı köyler: Hızırşah, Reşadiye, Kızlan, Emecik Köyü, Yakaköy, Yazıköy. Çeşmeköy.

KOYLAR

Kumluk Plajı

Kumluk Plajı

Datça merkezde en kolay ulaşılabilecek plajlardan biridir. Gündüzleri denize girilen plajda, akşamları restoranlar sahil boyunca masa kuruyorlar. Işıl ışıl görünümüyle keyifli bir akşam için mutlaka bir gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz.

Taşlık Plajı

Taşlık Plajı

Merkezde kolay ulaşılabilecek, en berrak denize sahip plajlardan biridir. Plajı çakıl, kum karışımıdır. Plaj boyunca işletmeler mevcut. Plaj işletmelere kiralandığı için yaz aylarında kalabalık olan bir plajdır.

Hastane Altı Plajı

Hastanealtı Plajı

Merkezde kolay ulaşılabilen bir diğer plaj da Hastanealtı plajı. Yer yer otel işletmelerine ait bölümler olsa da, boş alanlar da mevcut. Kendi havlunuzu, sandalyenizi getirip keyif yapabilirsiniz. Çakıl taşlı bir plajdır.

Kargı Koyu

Kargı Koyu

Merkeze 3 km. uzaklıkta, iri çakıl taşlı, berrak ve serin suyuyla mutlaka gidilmesi gereken koylardan biridir. Dağların arasında doğasıyla eskiden bakir bir koy olan Kargı artık kolay ulaşılabilir olmasından dolayı sezonda oldukça kalabalık oluyor. Araçla ve belediye minibüsleriyle ulaşım sağlanabiliyor. Kargı Koyu’nda kendi havlu ve sandalyenizle keyif yapabileceğiniz alanlar mevcut ancak yine büyük bir çoğunluğu işletmelere kiralanmakta. İşletmelerin birçoğunda belli bir tutarda yemek yediğinizde, şemsiye ve şezlonglardan ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Yemek yemeyecekseniz, şezlong ve şemsiye ücreti alınmakta.

Palamutbuku Koyu

Palamutbükü

Datça’da ilk akla gelen koylardan biridir. Datça’nın en uzun plajıdırve sahili taşlıdır. Datça merkeze yaklaşık 25 km. uzaklıktadır. Yerleşimin olduğu ve yazın kalabalık olan bir koy olmasına rağmen Datça’nın en berrak denizlerinden birine sahiptir. Hatta cam gibi diyebiliriz. Uzun bir sahile sahip olan Palamutbükü’nde plaj boyunca birçok işletme bulunmaktadır. Bu işletmelerin bir kısmı apart/otel, bir kısmı ise restorandır. Tüm işletmeler şezlong şemsiye hizmeti sunuyor. İşletmelerin birçoğunda belli bir tutarda yemek yediğinizde, şemsiye ve şezlonglardan ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Yemek yemeyecekseniz, şezlong ve şemsiye ücreti alınmakta. Palamutbükü’nün en sol ucunda ve limanda kendi havlunuzu, sandalyenizi getirip keyif yapabileceğiniz alanlar da mevcut. Palamutbükü’nde akşamları da restoranlarda keyifli vakit geçirebilir, yaz aylarında kurulan akşam pazarını gezebilirsiniz.

Ovabükü Plajı

Ovabükü

Mesudiye’de bulunan Ovabükü Datça merkeze yaklaşık 20 km. uzaklıktadır. Taşlı ve geniş bir sahile sahip Ovabükü boyunca birçok otel ve işletme bulunmakta. İşletmelerin birçoğunda belli bir tutarda yemek yediğinizde, şemsiye ve şezlonglardan ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Yemek yemeyecekseniz, şezlong ve şemsiye ücreti alınmakta.

Hayitbuku Koyu

Hayıtbükü

Mesudiye’de bulunan Hayıtbükü Datça merkeze yaklaşık 20 km. uzaklıktadır. Sığ, dalgasız denizi ve kumsalı sebebiyle, özellikle çocuklu aileler tarafından sıkça tercih edilen Hayıtbükü, sezonda oldukça kalabalık olmaktadır. Taşlı ve dar bir sahile sahip Hayıtbükü boyunca birçok otel ve işletme bulunmakta. İşletmelerin birçoğunda belli bir tutarda yemek yediğinizde, şemsiye ve şezlonglardan ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Yemek yemeyecekseniz, şezlong ve şemsiye ücreti alınmakta.

Kızılbük Koyu Datça

Kızılbük (Gabaklar)

Hayıtbükü’nün en sol ucunda yukarı doğru çıkan patika yoldan Kızılbük’e (Gabaklar Koyu) ulaşabilirsiniz. Oldukça geniş bir plaja ve çakıllı bir sahile sahip Kızılbük harika bir doğanın içinde yer alıyor. Kızılbük’te iki adet işletme bulunuyor. Belli bir tutarda yemek yediğinizde, şemsiye ve şezlonglardan ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Yemek yemeyecekseniz, şezlong ve şemsiye ücreti alınmakta.

Kurubük Datça

Kurubük

Datça’nın bakir kalmış koylarından biridir. Datça merkeze 23 km. uzaklıktadır. Taşlık bir sahile sahiptir ve suyu çok berraktır. Aracınızı yola bırakıp koya yürüyebilir veya aracınız arazi sürüşüne uygunsa koya kadar araçla inebilirsiniz. Ancak koya inen patikanın her zaman araçla inmeye müsait olmadığını, zaman zaman yolun hava şartlarıyla bozulabildiğini de söyleyelim. Bakir olmasına rağmen, kolay ulaşılabilir olmasından dolayı yazın kalabalık olan koylardan biridir. Tamamen bakir olan bu koyda şezlong, şemsiye, duş, WC, yiyecek ve içecek gibi hizmetler bulunmuyor. Mesudiye yönünden Kurubük’e giderken virajlarda durup Kurubük manzarasında fotoğraf çekmenizi de öneririz.

Akçabük Plajı

Akçabük

Kurubük ve Palamutbükü arasında yer alan Akçabük Datça merkeze 23 km. uzaklıktadır. Taşlık bir sahile sahiptir. Koyun işletmesi Akçabük Camping’a aittir. İşletme dışarıdan koya misafir kabul ediyor ancak şezlong ve şemsiye kullanımı ücretli.

Gerence Koyu Datça

Gerence (Akvaryum)

Kurubük ve Palamutbükü arasında yer alan Gerence Koyu Datça merkeze 23 km. uzaklıktadır. Taşlık bir sahile sahiptir ve suyu çok berraktır. Aracınızı yola bırakıp koya patikadan 2 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bakir olmasına rağmen, kolay ulaşılabilir olmasından dolayı yazın kalabalık olan koylardan biridir. Tamamen bakir olan bu koyda şezlong, şemsiye, duş, WC, yiyecek ve içecek gibi hizmetler bulunmuyor.

Murdala Koyu

Murdala

Yarımadanın kuzeyinde bulunan Murdala Koyu hala bakir kalmış, doğayla baş başa sessiz ve huzurlu zaman geçirebileceğiniz koylardan biri. Araçla ulaşım mümkün ancak uyaralım; yolu oldukça kötü. Sadece yüksek araçlarla gitmenizi öneriyoruz. Datça merkeze yaklaşık 40 km. uzaklıktadır. Tamamen bakir olan bu koyda şezlong, şemsiye, duş, WC, yiyecek ve içecek gibi hizmetler bulunmuyor. Eğer bu muhteşem koya gitmeye niyetliyseniz mutlaka yanınıza gerekli malzemeleri almanızı öneriyoruz.

Gereme Koyu

Gereme

Kızlan Köyü’nde tabelaları takip ederek ulaşabileceğiniz, oldukça uzun bir sahile sahip Gereme Koyu bakir kalmış koylardan biridir. Datça merkeze yaklaşık 15 km. uzaklıktadır. Gereme’den gün batımı izlemesi çok keyifli koylardan biridir. Tamamen bakir olan bu koyda şezlong, şemsiye, duş, WC, yiyecek ve içecek gibi hizmetler bulunmuyor.

Karaincir Plajı

Karaincir

Datça Merkez’den 18 km ileride bulunuyor. Karaincir koyu Datça’da ender bulunan kumluk bir plaja sahip. Oldukça sığ ve kumlu olmasıyla özellikle çocuklu tarafından tercih ediliyor. Birçok otel koyda şezlong ve şemsiye

Periliköşk Datça

Periliköşk

Datça’nın sakin koylarından biridir. Datça merkeze 16km. uzaklıktadır. Perili Köşk Plajında herhangi bir tesis bulunmuyor. Koyda şezlong, şemsiye, duş, WC, yiyecek ve içecek gibi hizmetler bulunmuyor. Koyun karşısında bulunan adaya yürüyerek denizin içinden geçebiliyorsunuz. Keskin taşların olabildiği bu koyda deniz ayakkabısı olmadan yürümemenizi tavsiye ederiz.

Karia Yolu

Karia Yolu:

Türkiye’nin en uzun mesafeli yürüyüş rotası.

NATGEO 2021 – Dünyanın en iyi 6 macera rotasından biri.

850 km uzunluğundaki rota Bozburun ve Datça Yarımadaları, Gökova Körfezi ve İç Karia olmak üzere 4 ana bölüm ve Muğla Çevresi olarak 1 ek bölümden oluşmaktadır.

DATÇA YARIMADASI BÖLÜMÜ

Dar bir yarımada olan Datça, Ege denizinin Akdeniz’e kavuştuğu nokta olan Deveboynu Burnu ile son bulur. 20. yüzyılın başlarından itibaren Sultan Mehmed Reşad’ın tahta geçmesinin onuruna bir süre Reşadiye Yarımadası olarak da anılmaktadır. Datça’daki ana yerleşimin dışında, bu dağlık yarımadada büyük nüfusa sahip başka bir yerleşim bulunmamaktadır.

Büyük bir kısmı koruma altında olup makilik, ormanlık ve kayalık bir araziye sahip olan yarımada bir çok dağ keçisine ve endemik bitkiye ev sahipliği yapmakta. Birçok plajı ve yerleşim görmemiş bakir koyları ile, bu etkileyici yarımadayı keşfetmenin en popüler yolu günümüze kadar tekne ile olmuştur.

Karia Yolu rotası Eski Datça’dan başlayıp güneye ve batıya doğru engebeli burunları ve koyları aşıp Knidos antik kentine ve yarımadanın en ucunda yer alan Deveboynu deniz fenerine ulaşıyor. Buradan 12 Yunan adalarından bazıları kolaylıkla görülebilmekte. Bu noktadan doğuya, anakaraya doğru yönelen rota Datça yarımadasının neredeyse hiç yerleşim görmemiş kuzey şeridini takip edip en dar kısmı olan Balıkaşıran’da son buluyor.

KARİA YOLU TARİHÇESİ

Yunus Özdemir arkadaşları Altay Özcan ve Volkan Demir’e Karia antik bölgesinde uzun mesafeli yürüyüş yolu rotası oluşturma fikrini sunar ve üç arkadaş 2009 yılında yola çıkarlar…

Rotayı tamamlayıp amaçlarını gerçekleştirmek için dört kış yürüyecek olan bu ekibe Dean Livesley de katılır. Karşılarına ikinci dönemeçten sonra yeni bir olimpik spor haline gelen “çalılarda yüzme” engeli çıkar. Köy kahvelerine gidip yaşlılara danıştıkça, spagetti çubukları gibi, patikalardan oluşan bir ağ belirmeye başlar kör haritanın üzerinde. Tavsiye edilen yerel silahlardan biyonik kolları ve tahraları sallayarak, gür bitki örtüsünün içinden yol alan ekip unutulmuş patikaları ortaya çıkarır.

Yapbozun tamamlanmasıyla, antik yollar, çoban patikaları ve or- man yollarının hepsi birleştirilerek Türkiye’nin en uzun yürüyüş yolu oluşturulur.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) öncülüğünde başlatılan projeye 2012 yılında Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafın- dan hibe desteği verilmiştir. Karia Yolu resmi olarak Şubat 2013’de açılmıştır. 850 kilometreden fazla mesafeye sahip rota günleri bölünmüş 46 etaptan oluşmaktadır.